Битва матриць - IPS, OLED чи Super AMOLED?

11.05.2019

При виборі сучасного смартфона кожен користувач звик звертати увагу на базові характеристики, такі як тип процесора, його частота та походження, обсяг оперативної пам'яті та її швидкість, якість камер та їх виробник, проте важливим фактором є дисплей пристрою. І якщо з роздільною здатністю, формою, вирізами та щільністю пікселів все більш-менш зрозуміло, то як порівняти типи матриці? Залежно від цінової категорії та фірми-виробника смартфона можуть зустрічатися позначення матриць, такі як TFT, LCD, IPS, OLED, AMOLED, Super AMOLED і важко віддати перевагу якомусь одному типу, не знаючи фундаментальних відмінностей та особливостей технології. Чи може скло на телефон змінити характеристики матриці та вплинути на її якість? Про ці тонкощі будови дисплеїв і буде ця стаття.

Група рідкокристалічних дисплеїв

Це окрема технологія, до якої входять кілька типів дисплеїв, об'єднаних загальними принципами роботи. В основі даної технології лежить використання матриці на рідких кристалах з підсвічуванням, що керує виведенням зображення. Для роботи такого дисплея, підсвічування має бути увімкнене в будь-якому випадку, навіть якщо на екрані чорний квадрат.

LCD дисплеї

Часто в описі, такі матриці позначаються просто як РК (рідкокристалічні), це найпростіший тип, побудований за цією технологією. Варто зауважити, що такі дисплеї поступово витісняються їхньою більш удосконаленою версією IPS і вже рідко зустрічаються навіть у дуже бюджетних апаратах. Зображення на рідкокристалічну матрицю виводиться за допомогою підсвічування, розташованого під матрицею, причому кожен піксель не є активним і залежить від подачі живлення на сусідні, працюючи тільки в групі. Дана матриця має значні габарити і навіть з урахуванням найменшої ціни, що не підходить для виробництва сучасних смартфонів, не дозволяючи помістити її в тонкий корпус.

IPS матриці

Це вдосконалена попередня технологія, в якій розміщенням підсвічування з боків матриці досягли мінімальної товщини для даного типу дисплея. З кожним роком виробники смартфонів ( у тому числі і відомі бренди, такі як Apple ) працюють над удосконаленням цієї матриці та її популяризацією. Серед переваг такого дисплея можна відзначити його низьку вартість, що дозволяє встановити хорошу якість матриці навіть у досить бюджетний пристрій. Також IPS матриці гарної якості мають високу яскравість і відмінну передачу кольорів, і що важливо, на відміну від конкурентів, не вигоряють за короткий час. Енергоспоживання такого дисплея досить постійно і передбачувано, незалежно від того, що зараз виводиться на ньому, це дозволяє більш стабільно оптимізувати витрати енергії та прогнозувати час роботи від акумулятора.

Недоліки IPS матриць:

  • Низький показник контрастності – це означає, що найсвітліший колір на цій матриці і найтемніший мають не так велику різницю, як діодні дисплеї. Це частково впливає на яскравість картинки. Хоча над цим постійно працюють і покращують цей показник із кожним новим поколінням матриць.
  • Не виражений чорний колір - дана проблема відноситься до постійно включеного підсвічування, яке в будь-якому випадку підсвічує і чорні пікселі. Через це чорні деталі зображення не такі вже чорні, а скоріше темно-сірі.
  • Високе енергоспоживання - навіть якщо на екрані смартфона потрібно вивести всього лише час, включається підсвічування всього екрана, і він бере таку ж кількість енергії, як і при звичайному використанні.
  • Тривалий час відгуку - оскільки кожен піксель окремо не може реагувати на зміни самостійно, і всі вони залежать від підсвічування, час відгуку збільшується, що не найкраще проявляється у графіку сучасних ігор або медіа файлів високої роздільної здатності.

Матриці на органічних світлодіодах

Інша група дисплеїв, побудованих на крихітних кристалах світлодіодів, які окремо можуть реагувати на напругу, що подається. Це дозволяє отримати зовсім іншу якість взаємодії з матрицею та збільшити контрастність, енергозбереження, а також зменшити час відгуку.

TFT матриця

Це досить стара технологія, одна з перших у цій групі, яка практично не застосовується у сучасній будові мобільних пристроїв. При тому, що для її створення використані органічні світлодіоди, вони не отримали індивідуального харчування та працюють групами, як і за РК технології. По суті це не доведена до правильної роботи OLED матриця, яка через це втратила багато переваг даного типу, залишивши лише мінімальну товщину.

OLED дисплей

Organic Light Emitting Diode - так розшифровується саме скорочення, що говорить про те, що технологія базується на кристалах органічних світлодіодів, які і виступають пікселями матриці, працюючи окремо, незалежно від живлення сусідніх. У першу чергу, це дозволило позбутися елементів підсвічування (якого не потребує матриця зовсім), і товщина такого дисплея значно зменшилася. Також позитивним чином це вплинуло на енергоспоживання матриці, адже на відображення окремого елемента (скажімо, годинника), задіяні лише необхідні діоди, тоді як інші не використовують заряд батареї. Така матриця здатна видавати справжній чорний колір на діодах, що не підсвічуються, що в свою чергу підвищило контрастність дисплея. Кути огляду на такому дисплеї максимально можливі та кольори не спотворюються навіть під великим кутом до екрану. У літературі можна зустріти, що керування такою матрицею може бути активним та пасивним, але на практиці ви вже давно не зустрінете пасивних OLED матриць, і, по суті, всі вони є активними як і AMOLED .

Але не обійшлося і без недоліків:

  • Висока вартість виробництва – цей недолік не дозволяє використовувати цей тип матриці абсолютно у всіх пристроях і його частіше встановлюють у смартфони преміум або середнього класу. Тим більше, технологіями виробництва таких матриць володіють великі корпорації і маленькі компанії, що розвиваються, рідко можуть собі дозволити купити такі комплектуючі.
  • Вигоряння пікселів з часом – як і будь-який діод, кожен піксель згоряє з часом. Навіть при тому, що термін служби діодного елемента досить не маленький, кристали, що часто використовуються, зношуються швидше за інших. Яскравість і контрастність OLED матриць також втрачається з часом.

AMOLED матриці

Якщо вникнути в суть - це ті самі OLED матриці з приставкою AM ( Active Matrix ), розроблені компанією Samsung . Сучасні зразки обох технологій не відрізняються між собою і на характеристики майбутнього дисплея впливає лише якість виробництва та ціна самого дисплея. Такі матриці не виробляють безіменні китайські компанії, проте зустріти подібну матрицю в китайському смартфоні все ж таки можна. Деякі виробники купують готові матриці для своїх пристроїв і тим самим підвищують інтерес до їх створення. Кращим вибором серед таких смартфонів буде апарат тієї фірми, що виробляє дані дисплеї. Це гарантує правильну взаємодію смартфона з матрицею та максимальний ефект від технології. Переваги AMOLED матриць точно ті ж, що і в OLED , як і загальні недоліки.

Super AMOLED

Запатентована технологія Samsung , яка зустрічається частіше, ніж звичайні версії даних дисплеїв. А в 2019 році компанія почала встановлювати їх навіть на досить бюджетні пристрої, такі як Samsung Galaxy A20 . Приставка "супер" означає зменшену відстань між плівками матриці з діодами , що за заявою компанії ще покращило чіткість зображення та його контрастність. Насправді ж, скоріш це рекламний хід, який підштовхує вибрати нову матрицю компанії і ризикувати іншими її аналогами.

Чи може захисне скло вплинути на якість матриці?

Якщо купити якісне захисне скло з високою прозорістю, це аж ніяк не вплине на кінцеву якість зображення. Кути огляду при використанні такого аксесуару не змінюються, як яскравість або насиченість картинки. Використовувати захисне скло не тільки можна, але і потрібно, тому що це позитивно впливає на збереження екрану, ремонт якого зараз буває за ціною можна порівняти з покупкою нового пристрою. Але захисне скло не єдиний спосіб уникнути дорогого ремонту, наприклад, чохол для Samsung Galaxy M10 виконаний у вигляді твердої книжки, надійно збереже не тільки корпус пристрою, але і його екран, а заміна IPS дисплея на цю модель оригінальним коштує практично як і бюджетний пристрій.

Який тип екрану краще вибрати?

Не дивлячись на те, що IPS матриці дешевше, поширені і довговічніші, все ж таки якість зображення краще у OLED і Super AMOLED технологій. Навіть при врахуванні того, що матриця почне втрачати свої властивості до третього-четвертого року експлуатації, актуальність сам пристрій втратить раніше. У такому світлі питання довговічності більше відноситься до бюджетних апаратів, що використовуються в основному для здійснення дзвінків, в яких і так встановлені матриці IPS середньої якості.

Питання та відповіді

  1. Антон Волобуев
    20.07.2020
    В TFT-матрицах органические светодиоды? Откуда вы только берётесь, чудо-писатели? TFT – это сокращение от Thin-film transistor, что в переводе и означает – тонкопленочный транзистор. Диодами там и не пахло. Как раз IPS (а не OLED, AmoLED) - это дальнейшее развитие TFT.
  2. Anonim
    25.10.2020
    Орфография сильно прихрамывает

Залиште відгук або коментар

МЕНЮ: