У сучасному світі, що розвивається, найдефіцитнішим ресурсом є час, якого постійно катастрофічно не вистачає. І якщо ще кілька років тому будь-який користувач смартфона не вважав проблемою витратити 3-4 години на повну зарядку свого смартфона, то для більшості зайнятих людей це сьогодні видається недозволеною розкішшю.
Технології швидкої зарядки смартфона прийшли на зміну звичайним завдяки неймовірному попиту, проте серед обивателів існує думка, що смартфон, який використовує цю технологію, дуже скоро попрощається зі своєю акумуляторною батареєю. Це міфом або гіркою реальністю ми розберемося в рамках цієї статті. Адже багато серйозних компаній працюють над удосконаленнями в цій сфері, проте надходить все більше історій про те, як смартфон після швидкої зарядки вийшов з ладу в непристойно короткий час.
Саме поняття «швидка зарядка» говорить за себе, проте той факт, що певний блок живлення дозволяє зарядити акумуляторну батарею швидше, ніж штатний зарядний пристрій, не робить усі швидкі зарядки однаковими.
Швидкість накопичення запасу енергії в батареї залежить від кількох факторів і, зокрема, від сили струму і напруги, що подається на акумулятор. Цей показник і регулюють виробники у зарядних пристроях підвищеної швидкості. Однак не все так просто, як здається на перший погляд. Таке стисле за часом наповнення батареї, викликає небезпечне перегрівання останньої та підвищує ризик займання або вибуху літієвих елементів. Загальною особливістю всіх технологій швидкого заряджання є те, що підвищений вольтаж і сила струму подається тільки в першій половині циклу, і остаточна дозарядка акумулятора відбувається на звичайному для смартфона струмі 1-2 А з напругою 5В. Наочно ми можемо це побачити на графіку роботи швидкої зарядки Super VOOC Flash Charge у порівнянні зі звичайними блоками живлення.
Кожен виробник намагається створити власну, максимально швидку зарядку, яка при цьому зберігала б акумуляторну батарею від передчасного виходу з ладу. Розглянемо найпоширеніші технології, які можна зустріти на сьогодні:
Справа в тому, що всі наведені вище показники не є рекордними чи дуже небезпечними у світі літієвих акумуляторів. Для порівняння, в ноутбуках або ультрабуках використовуються ті ж елементи, при цьому напруга, що подається на них становить 20В при силі струму до 5А . Наповнення батарей енергією в такому режимі цілком можливо за умови якості елементів.
Причин насправді так багато і всі вони банально прості і повторюються в кожному окремому випадку. А розуміючи їхню природу, легко запобігти виходу з ладу дорогого пристрою.
Підвищення температури до критичних значень є дуже небезпечним для літієвого елемента, оскільки може призвести не тільки до виходу останнього з ладу, але й до спалаху або вибуху. Акумулятор перегрівається з кількох причин і найчастіше через порушення відведення тепла (наприклад використанням не оригінального чохла), знаходження смартфона біля джерела тепла або через навантаження на процесор і графічний прискорювач під час заряджання. Саме використання смартфона під час зарядки найчастіше призводить до виходу його з ладу у дуже короткий термін.
Використання швидкого заряджання на пошкодженому смартфоні (після падіння або удару) може призвести до його загоряння або вибуху, оскільки навіть найменший контакт літію з киснем веде до активної реакції з виділенням великої кількості тепла. Так само навіть новий смартфон може мати заводський шлюб акумулятора, що неодмінно проявиться при підвищеному навантаженні на батарею. Не варто використовувати бюджетні смартфони зі швидкими зарядками, сподіваючись, що комплектуючі найвищої якості.
Кожна батарея має заявлену виробником кількість циклів, після якої слідує стрімке зниження ємності. Як правило, якісний акумулятор витримує 500 циклів, при цьому втрачає всього 10% початкової ємності. Подальший знос елементів відбувається швидко. Виробники контролерів заряду в смартфонах враховують цей факт і з кожним наступним циклом занижують ємність енергії, яка передається на акумулятор. Це допомагає запобігти роздмухуванням батарей та їх займанню. Щоразу, коли користувач знімає смартфон із зарядки на позначці 50-60%, він втрачає цей цикл і знижує живучість акумулятора практично вдвічі.
Всі сучасні смартфони оснащені розумними контролерами живлення, що не дають розрядитися смартфону нижче за відмітку в 3,2В, що смертельно для літієвої батареї, проте в процесі експлуатації акумулятор починає втрачати ємність швидше і неякісний контролер може пропустити цей момент. Рекомендована кількість енергії в батареї при постановці на зарядку в межах 10%, не варто чекати більшої розрядки.
Дотримуючись простих рекомендацій, можна продовжити термін служби своєї батареї, при цьому насолоджуючись усіма принадами технології швидкої зарядки:
Такі прості дії убезпечать вас і ваш гаджет, при цьому сама технологія швидкої зарядки при правильному застосуванні не шкодить пристрою і допомагає зберегти дорогоцінний час.